جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 47926
  تاریخ انتشار : 17 اسفند 1392 13:59
  تعداد بازدید : 316

  هشدار رئیس پلیس راهور به تعاونی های مسافربری؛

  ضرورت نظارت دقیق برسلامت جسمی راننده و صلاحیت فنی اتوبوس / مسئولیت تعاونیها فقط فروش بلیت نیست

  رئیس پلیس راهور با بیان اینکه مسئولیت تعاونی صرفا فروش بلیت نیست، تاکید کرد: مدیران تعاونیها باید پس از اینکه از سلامت جسمی راننده و ایمنی اتوبوس اطمینان پیدا کردند اجازه تردد بدهند و مدیر فنی نیز نباید اجازه دهد اتوبوسی که صلاحیت فنی ندارد به جاده وارد شود.

  به گزارش خبرنگار مهر، سردار اسکندر مومنی روز شنبه در مراسم افتتاح سامانه پیامکی نظارت مردمی در ناوگان مسافربری اظهار داشت: سال گذشته رهبر معظم انقلاب در دیدار دست اندرکاران ناوگان حمل و نقل و پلیس راهور اعلام کردند که باید تلاش شود میزان تلفات رانندگی به حداقل اقل ممکن برسد. این گفته ایشان برای ما از جنس تکلیف و فرمان بود به همین دلیل باید تلاش کنیم در نوروز امسال نیز میزان تلفات کاهش یابد.

  وی ادامه داد: 90 درصد جابجایی بار و مسافر از طریق زمینی انجام می شود و رانندگان کاری بسیار مهم و پرمسئولیتی را برعهده دارند. مسئولیتی که در همه بخش‌های زندگی مردم تاثیرگذار است.

  رئیس پلیس راهور افزود: از رانندگان بخش حمل و نقل عمومی که به صورت حرفه ای رانندگی می‌کنند، انتظار دیگری می رود. این در حالی است که ما از همه خانواده ناوگان حمل و نقل به دلیل رعایت قانون تقدیر می‌کنیم.

  مومنی با بیان اینکه سال 89 تصویب قانون جدید راهنمایی و رانندگی پس از 40 سال نقطه عطفی در کاهش تلفات بود، افزود: آثار مثبت این اقدام را در کاهش تلفات دیدیم و برای نخستین بار شاهد چند سال کاهش تلفات به صورت مستمر هستیم. امروز نیز با راه اندازی این ناوگان نظارتی شاهد نقطه عطفی جدید در آینده و انضباط بخشی در ناوگان حمل و نقل خواهیم بود.

  وی با بیان اینکه امکان به سامان کردن و کنترل ناوگان حمل و نقل بدون سیستم هوشمند امکان پذیر نیست، تصریح کرد: استفاده از سامانه های هوشمند امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است. امروز کنترل حمل و نقل توسط پلیس یا ناظران آن که بازرسان نامحسوس هستند، انجام می شود. این در حالی است که نظارت مردم بر حمل و نقل عمومی نقطه عطفی جدید محسوب می شود.

  رئیس پلیس راهور تهران با اشاره به نحوه فعالیت این سامانه تاکید کرد: شاید بسیاری تصور کنند که این سامانه جنبه سلبی دارد که این بخش از آن پیشگیرانه است. تمام این موارد در حالی است که مسافران می توانند از رانندگان قانون مدار تقدیر کنند.

  به گفته مومنی، رانندگان و شرکت ها مسئولیت دارند قوانین را رعایت کنند که خوشبختانه بسیاری از شرکت ها و رانندگان قوانین را رعایت می کنند، اما پلیس با معدود افرادی که با تسلط قوانین و مقررات را رعایت نمی‌کنند، برخورد می کند. این عده معدود، تلاش عظیم رانندگان قانون‌مدار را تحت تاثیر قرار می دهند.

  وی ادامه داد: در این سامانه جدید رانندگان پرحادثه و پرخطر از سایر رانندگان قانون مدار متمایز می شوند. این در حالی است که امکان ارزیابی تعاونی های متخلف و قانون‌مدار نیز وجود دارد. رانندگی در ناوگان حمل و نقل عمومی مسافر یک مسئولیت سنگین است؛ چراکه با جان 40 انسان سر و کار دارند و ممکن است ارتکاب یک تخلف جان مسافران را به مخاطره بیاندازد. اولین اشتباه در ناوگان حمل و نقل عمومی، آخرین اشتباه است و فرصت جبران نیز وجود ندارد.

  رئیس پلیس راهور تهران به جنبه های ایجابی این سامانه اشاره کرد و گفت: در این سامانه امکان تشکر از رانندگان مسئولیت پذیر وجود دارد و افراد می توانند از رانندگانی که قانون را رعایت می کنند از طریق این سامانه تشکر کنند. ضمن اینکه این تشکرها و قانون مداری رانندگان ثبت و درج شده و امکان رتبه بندی را فراهم می‌آورد.

  رئیس پلیس راهور با بیان اینکه مسئولیت تعاونی صرفا فروش بلیت نیست، تاکید کرد:  مدیران تعاونیها باید پس از اینکه از سلامت جسمی راننده و ایمنی اتوبوس اطمینان پیدا کردند اجازه تردد بدهند و مدیر فنی نیز نباید اجازه دهد اتوبوسی که صلاحیت فنی ندارد به جاده وارد شود. نمی توان گفت که در مبدا ایمنی را کنترل نکنیم و بعد آن را در جاده کنترل می کنند. این سامانه امکان این را می دهد که تمام ضوابط از جمله سلامت راننده و کنترل فنی اتوبوس رعایت شود.

  به گفته وی، این سامانه در مرحله نخست به صورت پایلوت در جاده اصفهان - شیراز اجرا شد و در مرحله بعد از ابتدای فروردین 93 در تمامی ناوگان حمل و نقل عمومی مسافر پس از آن حمل و نقل بار و در گام آخر نیز تمام حمل و نقل جاده ای اجرا می شود.

  رئیس پلیس راهور تهران با بیان اینکه در اواسط دهه 80 میزان تلفات رانندگی به 28 هزار کشته با 6 میلیون خودرو رسید، افزود: چه سیستمی باید پاسخگوی این میزان تلفات در آن زمان باشد. در حال حاضر در حالی که میزان خودرو و سفر دو برابر افزایش یافته است، تلفات از 28 هزار به 18 هزار نفر کاهش یافته است.

  مومنی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه ممکن است افراد اطلاعات غلط را در این سامانه اعلام کنند، تاکید کرد: ابتدا باید ارتکاب تخلف برای ماموران پلیس احراز شود و در صورتیکه ارتکاب تخلف برای مامور احراز شود، راننده متخلف اعمال قانون می شود.

   

  به نقل از:

  www.mehrnews.com

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28175148
اکنون :
74