جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59070
  تاریخ انتشار : 20 شهریور 1393 11:15
  تعداد بازدید : 550

  عفو بین الملل رسیدگی به حملات هوایی ناتو و آمریکا در افغانستان را خواستار شد

  سازمان عفو بین الملل با اشاره به کشته شدن چهارده غیرنظامی در حملات هوایی اخیر آمریکا و ناتو در افغانستان، انجام تحقیقات فوری در این زمینه و مسئول دانسته شدن عاملان آن را خواستار شد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سازمان عفو بین الملل در گزارش اخیر خود اسنادی را منتشر کرده است که نشان می دهد حملات نظامی آمریکا و ناتو در افغانستان چه تاثیراتی بر این کشور گذاشته و چه میزان تلفات در پی داشته است.

  این اسناد ثابت می کند که برخی از این حملات جزو جرایم جنگی محسوب می شوند که تاکنون نیز مورد بررسی و محاکمه قرار نگرفتند.

  ریچارد بنت سرپرست بخش آسیا اقیانوسیه در عفو بین الملل، اظهار کرد: عدم رسیدگی به کشتار غیرنظامیان در نتیجه حملات نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان سبب شده تا نیروهای خارجی در این کشور بفهمند که می توانند آزادانه دست به هر جنایتی بزنند و جان غیرنظامیان افغان ارزش بسیار کمی دارد یا حتی بی ارزش تلقی می شود.

  سرپرست بخش آسیا اقیانوسیه در عفو بین الملل افزود: ما با قربانیان این حملات در افغانستان و بازماندگان آنها ابراز همدردی می کنیم. ناتو و آمریکا باید پیش از انجام هرگونه عملیات نظامی اطمینان حاصل کنند که حملات هوایی شان درست و بجاست.

  وی همچنین از ارتش آمریکا و نیروهای ناتو خواست تا به طور عادلانه و کامل در مورد این حملات تحقیق کنند و به خانواده های قربانیان اجازه دهند تا از روند تحقیقات شان مطلع شوند.

  بر اساس گزارش پایگاه اینترنتی عفو بین الملل، در حمله هوایی اخیر نیروهای ناتو و آمریکا در ولایت کونار در افغانستان دست کم چهارده غیرنظامی کشته و بیش از 10 تن زخمی شدند.

  عفو بین الملل در گزارش قبلی خود که در ماه اوت منتشر شده بود اعلام کرد: تنها در نتیجه 10 حمله نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان بیش از 140 غیرنظامی کشته شدند که هیچگاه مورد بررسی قرار نگرفت.

  این سازمان هشدار داد: کشته شدن غیرنظامیان در نتیجه حملات نیروهای خارجی در افغانستان به یک امر عادی تبدیل شده و به ندرت مورد بررسی و محاکمه قرار گرفتند.

  بر اساس این گزارش از سال 2009 تاکنون تنها شش مورد از پرونده های مربو به پرسنل ارتش آمریکا که به کشتار غیرنظامیان مربوط بوده در یک دادگاه محاکمه شده که به ندرت صدور حکم علیه نیروهای آمریکایی را در پی داشته است.

  ریچارد بنت در ادامه متذکر شد: آمریکایی ها اغلب اسناد مربوط به جرایم جنگی احتمالی و کشتارهای غیرقانونی را مورد بی توجهی قرار می دهند. این مساله باید تغییر کند. مسئول دانسته شدن عاملان این جنایات موجب توقف وقوع حوادث این چنینی در آینده خواهد شد.

  وی تاکید کرد: یک نکته ساده وجود دارد که این حوادث نباید در آینده تکرار شوند.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28150370
اکنون :
35