جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59354
  تاریخ انتشار : 24 شهریور 1393 15:2
  تعداد بازدید : 723

  مدیرکل زندان‌های آذربایجان‌شرقی در گفت‌وگو با «حمایت» خبرداد

  راه اندازی مدرسه برای زندان تبریز از آغاز مهر ماه

  مدیرکل زندان‎های آذربایجان شرقی یکی از راهکارهای این مجموعه برای تحقق کاهش جمعیت کیفری را تعامل تنگاتنگ با دستگاه قضایی دانست.

  میرعلی اکبر بنی هاشمی در گفت وگو با «حمایت» با بیان اینکه اجرای کامل دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری جزو برنامه های اصلی این نهاد است، خاطرنشان کرد: عملیاتی کردن دستورهای مندرج در بخشنامه صادره از سوی دستگاه قضایی با هدف کسب نتیجه مطلوب در دستور کار قرار دارد. 
  وی بهره مندی از اختیارهای شورای طبقه بندی زندان ها برای معرفی زندانیان واجد شرایط آزادی مشروط و دیگر تاسیس های حقوقی را از جمله اقدام های انجام شده خواند و تصریح کرد: در این میان کمیسیون عفو استان به فعالیت های خود در زمینه فراهم سازی زمینه آزادی زندانیانی که پرونده آنان در این کمیسیون مورد بررسی رییس کل دادگستری، یکی از معاونان، دادستان و مدیرکل زندان‎های استان قرار گرفته است، می پردازد. وی استفاده از نهادهای قانونی مانند اعطای مرخصی و مرخصی پایان حبس را از دیگر برنامه های این اداره کل به عنوان راهکاری برای کاهش تراکم زندان‎ها برشمرد و گفت: مددکاران زندان نیز برای آزادی زندانیانی که شاکی خصوصی دارند تلاش می کنند. این افراد با اخذ رضایت از شاکیان به دنبال تحقق اهداف تعریف شده در دستورالعمل ذکر شده هستند. مقام عالی زندان های استان آذربایجان شرقی ادامه داد: ستاد دیه استان هم در راستای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد تلاش می کند. 

  برگزاری 39 دوره آموزشی فنی و حرفه ای
  بنی هاشمی در بخش دیگری از این گفت وگو درباره فعالیت های این نهاد در زمینه اشتغال زایی زندانیان اظهار کرد: پیرو سیاست های سازمان متبوع در سال جاری طبق تفاهم نامه ای که میان این اداره کل و سازمان فنی و حرفه ای منعقد شده 39 دوره آموزشی در زندان ها توسط مربیان این سازمان برگزار شده است. با سازمان جهاد کشاورزی استان نیز تفاهم نامه ای امضا شده تا کارشناسان این سازمان به ارایه برنامه های آموزشی به زندانیان بپردازند، در این راستا 12 دوره آموزشی همچون پرورش و تولید قارچ و بافت فرش برگزار شده است. وی با بیان اینکه طبق تعامل صورت گرفته میان بنیاد تعاون زندانیان و اداره کل کار، تعاون و امور اجتماعی برای درآمدزایی زندانیان برنامه ریزی شده است، افزود: بر این اساس زندانیانی که برای فراگیری صنایع مختلف زیرنظر استاد کار می کنند پس از طی دوره آموزشی از سوی اداره کل کار، تعاون و امور اجتماعی مدرک استاد- شاگردی دریافت خواهند کرد. 

  اعطای وام به زندانیان دارای مدرک فنی و حرفه ای
  این مقام مسئول یادآور شد: براساس قرارداد منعقد شده بین مرکز مراقبت های بعد از خروج زندانیان با بانک های عامل به زندانیانی که در مدت تحمل حبس موفق به مدرک مهارت آموزی شده اند حدود 20 میلیون تومان وام 4درصد اعطا می شود. وی همچنین گفت: برای زندانیانی که توان مالی دریافت وام را ندارند نیز با کمیته امداد تفاهم نامه ای منعقد شده تا با معرفی این دسته از زندانیان به این نهاد مبلغ 10 میلیون تومان وام قرض الحسنه به آنها تعلق بگیرد. بنی هاشمی در ادامه سخنان خود به بررسی اقدام های این نهاد در زمینه سوادآموزی هم پرداخت و گفت: بیش از 70 درصد زندانیان این استان کمتر از مقطع تحصیلی سیکل سواد دارند و از سوی دیگر میزان تحصیلات با بروز جرایم افراد رابطه عکس دارد؛ یعنی هر چقدر سطح تحصیلی فرد بالاتر باشد احتمال بروز خطا در او کمتر می شود. از این رو، زندانیان زیر 60 سالی که بی سواد محض هستند به صورت اجباری به تحصیل می پردازند.

  ارایه دوره های آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی
  مدیرکل زندان های آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه میزان آگاهی و سواد افراد از علل وقوع جرم و بزه شناخته می شود، تصریح کرد: بر این اساس به سوادآموزی در این نهاد در بخش های آموزش مقدماتی و تکمیلی همچنین آموزش از راه دور مقاطع تحصیلی راهنمایی و دبیرستان توجه ویژه شده است.وی از دریافت مجوز از اداره کل آموزش و پرورش استان برای راه اندازی مدرسه و دبیرستان غیرانتفاعی در زندان مرکزی تبریز نیز خبر داد و گفت: با تعیین کادر مدیریت و معلمان و مربیان احتمالا این مدرسه از مهر ماه شروع به کار خواهد کرد. بنی هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت های فرهنگی این مجموعه اشاره و خاطرنشان کرد: 3 فرض فقر علم، فقر مالی و مشکل اشتغال به همراه فقر اعتقادی و فرهنگی برای به زندان افتادن فرد وجود دارد که مورد اخیر در اکثر زندانیان وجود دارد. بنابراین برای ارتقای سطح فرهنگ و اعتقادات زندانی از 3 ابزار آموزش تعالیم دینی و مذهبی به آنان، انس با قرآن و توسل به ئمه معصومین (ع) استفاده می شود. 

  راه‌اندازی مدرسه زندان تبریز ‌ کاهش جمعیت کیفری ساماندهی زندانیان طبقه‌بندی زندان‌ها زندانیان واجد شرایط آزادی مشروط آزادی مشروط تاسیس‌های حقوقی کمیسیون عفو آزادی زندانیان اعطای مرخصی مرخصی پایان حبس کاهش تراکم زندان‎ مددکاران زندان شاکی خصوصی اخذ رضایت از شاکی ستاد دیه جرایم غیرعمد اشتغال‌زایی زندانیان درآمدزایی زندانیان ‌ اعطای وام به زندانیان مدرک فنی و حرفه‌ای زندانیان بروز جرایم دوره‌های آموزشی ‌ علل وقوع جرم و بزه وقوع بزه آموزش از راه دور اخبار حقوقی خبر حقوقی ش
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
13