جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59404
  تاریخ انتشار : 25 شهریور 1393 12:1
  تعداد بازدید : 512

  سخنگوی وزارت کشور خبر داد:

  الزام استانها به تشکیل «ستاد پیشگیری از سوءاستفاده از زمین»

  سخنگوی وزارت کشور با اشاره به ناقص بودن مقررات در شهرداری ها گفت: امروز در کشور تنها کاداستر شهری اعمال می شود که این کافی نیست.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسینعلی امیری در جمع خبرنگاران گفت: وزارت کشور یک وزارت فرابخشی با مسوولیت مربوط به زمین در استان هاست و متولی مربوط به امور اراضی و املاک، دستگاه های مختلف مانند وزارت جهادکشاورزی، سازمان امور اراضی، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و وزارت مسکن و شهرسازی، بنیاد مسکن و شهرداری هاست.

  وی با بیان اینکه مدیریت زمین یکپارچه نیست، گفت: دستگاه های مختلفی براساس قوانین و مقررات متولی امور زمین هستند. همچنین صدور پروانه ساخت و ساز نیز توسط دستگاه های مختلف و نه یک واحد مشخص صورت می گیرد.

  سخنگوی وزارت کشور با اشاره به تعدد مراجع تصمیم گیری و متولیان امر زمین گفت: سوءاستفاده از موضوع زمین به این دلیل در استان ها راحت و روان شده است. همچنین در جلسات استانی که برگزار می شود، مشکلات بخشی، کمبود نیروی انسانی و شکل ساختار از جمله دلایلی است که به عنوان سوءاستفاده از موضوع زمین مطرح می شود.

  امیری در ادامه به نارسایی قوانین و مقررات، جامع نبودن قوانین و مقررات و نگاه بخشی به مسائل محلی و منطقه ای اشاره کرد و گفت: سوءاستفاده از زمین در کشور ما به یک مساله تبدیل شده است و وزارت کشور در این دوره برای هماهنگی با دستگاه های مختلف همت جدی دارد و استان ها را موظف کرده تا ستاد پیشگیری سوءاستفاده از زمین را تشکیل دهد.

  وی افزود: استان ها شرایط متفاوتی برای سوءاستفاده از زمین دارند و استانداران باید با تجزیه و تحلیل این شرایط ویژه اقدامات لازم را به عمل بیاورند.

  سخنگوی وزارت کشور، استان های مازندران، گیلان و گلستان را از استان های با اهمیت در زمینه مقابله با سوءاستفاده از زمین عنوان کرد و گفت: برای این استان ها که شرایط ویژه ای دارند باید تدابیر ویژه ای نیز اتخاذ شود.

  امیری ادامه داد: شخص وزیر، کارگروه ملی مقابله با سوءاستفاده از زمین را در سطح ملی برگزار می کند و وزرا و معاونانی که در وزارت جهاد کشاورزی، وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری ها و بخش های مختلف مسوولیت دارند، در جلسه مرکزی حاضر شده و گزارشات خود را ارائه می دهند، اگر دستگاه های بخشی با مشکلاتی مواجه باشند و نیاز به ورود دولت باشد، این موضوع نیز در جلسه مطرح خواهد شد.

  وی در رابطه با جلسه کارگروه ملی مقابله با سوءاستفاده از زمین عنوان کرد: رییس سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری، رییس سازمان امور اراضی و استانداران مختلف به ویژه سه استان شمالی گزارشاتی را ارائه کرده اند و خندان دل، معاون امور عمرانی وزارت کشور نیز به عنوان مسوول مربوط در حوزه پیشگیری از سوءاستفاده از زمین این امر را پیگیری کرد. نهایتا نیز وزیر کشور موضوعات را جمع بندی خواهد کرد و اگر نیاز به مصوبه دولت باشد، آن موضوع نیز در دولت مطرح شود.

  سخنگوی وزارت کشور با تاکید بر اینکه در این دوره وزیر کشور مصمم است تا از امکانات کشور برای پیشگیری از سوءاستفاده از زمین استفاده کنند، افزود: در برخی از مناطق، سوءاستفاده در حریم شهرها انجام می شود و دلایل مختلفی برای آن مطرح می شود که نیاز به بررسی کارشناسی دارد و این بررسی نیز اعمال می شود. همچنین قوه قضاییه با همکاری دستگاه های مسوول مسائل را حل و فصل می کند و در قالب مواقعی که نیاز به صدور احکام قضایی باشد، این مسائل را پیگیری خواهد کرد.

  امیری تاکید کرد: دولت می تواند با نظارت اداری و همکاری بین بخشی و پیگیری های معقول قبل از تصرف زمین وارد شود، اما پس از تصرف از صلاحیت قوه مجریه خارج می شود و قوه قضاییه مسوول آن خواهد بود.

  وی با بیان اینکه برای وزارت کشور تفاوتی ندارد که تصرف کننده حقیقی یا حقوقی باشد، افزود: هرجا که تصرفات خارج از قوانین صورت گرفته باشد، از آن جلوگیری خواهیم کرد.

  سخنگوی وزارت کشور همچنین در مورد قصور ماموران دولتی گفت: هیچ گونه اغماضی برای ماموران دولتی صورت نمی گیرد به ویژه مسوولانی که زیرمجموعه وزارت کشور هستند. با توجه به تاکید وزیر کشور و براساس گزارشاتی که واصل می شود، نسبت به کم کاری آنها برخورد صورت می گیرد.

  امیری با اشاره به ناقص بودن مقررات در شهرداری ها برای مجوز تغییر کاربری گفت: معاون امور عمرانی و هماهنگی وزارت کشور در زمینه نقص قوانین در شهرداری ها وارد شده است، اما چنانچه تخلفی از ماموران شهرداری صورت گیرد و آن تخلف محرز شود، وزارت کشور به عنوان تخلفات اداری با آن برخوردار می کند و اگر تخلفات مجرمانه باشد نیز به دستگاه قضایی ارجاع داده می شود.

  وی با اشاره به اهمیت کاداستر جامع در امر مقابله با زمین خواری اظهار کرد: در همه کشورهای دنیا از این شیوه برای مقابله با زمین خواری استفاده می شود و نمی توان از طریق سنتی کنترل، اعمال کرد. امروز در کشور کاداستر شهری اعمال می شود، اما تنها در مناطق شهری کافی نیست و این به دلیل بودجه محدودی است که برای کاداستر تخصیص داده می شود.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
30