جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59458
  تاریخ انتشار : 26 شهریور 1393 12:44
  تعداد بازدید : 427

  عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی:

  99 درصد قراردادهای واردکنندگان خودرو تنها به نفع خودشان است

  یک عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت که 99 درصد قراردادهایی که شرکت های واردکننده خودرو با مردم می بندند به نفع خودشان است.

  محمدعلی اسفنانی در گفت وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به قراردادهای شرکت های واردکننده خودرو و برخی تخلفات در بندهای این قراردادها گفت: قراردادهایی که میان شرکت های واردکننده خودرو با خریداران بسته می شود در واقع قراردادی شبیه قراردادهای بانکی است که متاسفانه 99 درصد آنها به نفع فروشنده و تنها یک درصد به نفع خریدار بوده که این مشکلی بسیار جدی در زمینه خریداری خودرو است.

  وی با اشاره به اخذ مالیات بر ارزش افزوده از خریدار در این قراردادها بیش از مقدار تعیین شده، گفت: در این خصوص در چندین مورد شاهد هستیم که خلاف آنچه در قانون پیش بینی شده عمل می شود چرا که مفهوم ارزش افزوده به این معناست که قیمت ماده خام در نظر گرفته شده و پس از تبدیل این ماده به ماده قابل مصرف ارزشی به آن اضافه شود که این مابه التفاوت به کالا افزوده می شود.

  این عضو کمیسیون حقوقی مجلس درباره اینکه برخی از این شرکت ها به تعهدات خود عمل نمی کنند، تصریح کرد: این قاعده کلی است که اگر کسی تعهدی کرد و به آن عمل نکرد بسته به نوع تعهد خود باید خسارت وارده به طرف مقابل را پرداخت کند اما گاهی پرداخت این خسارت به صورت شرط ضمن عقد در قرارداد می آید.

  اسفنانی یادآور شد: البته در مواردی در قرارداد قید نمی شود و متاسفانه موجب اجحاف شدن حق مصرف کننده است لذا این خسارت از نظر حقوقی قابل مطالبه است.

  وی با تاکید بر اینکه قانون در چنین مواردی کافی است، گفت: طبق قانون افراد می توانند قراردادها را طوری منعقد کنند که این خسارت قابل مطالبه باشد اما متاسفانه اطلاعات حقوقی مردم پایین است و موقع خرید یا پیش خرید خودرو هر چه فروشنده در فرم قرارداد می آورد امضا می کنند.

  این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: گاهی نیز افراد این قراردادها را مطالعه نمی کنند و حتی بعضا افراد نسبت به موضوعات آگاهی دارند و می دانند که قرارداد به ضررشان است اما شرکت های فروشنده اجازه دخل تصرف در متن قرارداد را به آنها نمی دهند.

  اسفنانی در پایان گفت: موضوع قابل توجه این است که باید در خصوص چنین مسائلی فرهنگ سازی حقوقی صورت بگیرد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
215143787
اکنون :
14