جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59559
  تاریخ انتشار : 29 شهریور 1393 11:39
  تعداد بازدید : 460

  معاون دبیر ستاد حقوق بشر:

  محروم کردن از حق آموزش، نقض حقوق اساسی بشر است

  معاون امور بین الملل ستاد حقوق بشر محدودیت هایی که در کشور نروژ علیه برخی دانشجویان ایرانی اعمال شده است را نقض حقوق اساسی بشر دانست.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، کاظم غریب آبادی، با اشاره به محدودیت هایی که در کشور نروژ علیه برخی دانشجویان ایرانی اعمال شده است، گفت: وضع هرگونه محدودیت و محرومیت درخصوص حق آموزش، آنگونه که متاسفانه برخی کشورهای اروپایی مدعی حقوق بشر علیه برخی دانشجویان ایرانی اعمال می کنند، مغایر با اسناد بین المللی بوده و نقض حقوق اساسی بشر محسوب می شود و در تعارض آشکار با تعهدات بین المللی این کشورها قرار دارد.

  وی ادامه داد: اقدامات در جهت بازداشتن دانشجویان ایرانی از ادامه تحصیل در برخی رشته های خاص، عدم تمدید مجوز اقامت و عدم پذیرش دانشجو در این رشته ها صرفا تفسیر موسعی از قطعنامه های شورای امنیت و تصمیمات شورای اروپاست که منع آموزش را پیش بینی نکرده اند. این اقدامات سختگیرانه، قطعا به حیثیت و اعتبار این کشورها آسیب جدی وارد می کند.

  وی با اشاره به سابقه ای مشابه در کشور هلند ادامه داد: اقدامات دولت هلند در زمینه محدودیت آموزش علیه اتباع ایرانی سه بار از سوی محاکم هلند مورد بررسی قضایی قرار گرفته و در تعارض با اصل عدم تبعیض، قانون اساسی این کشور و کنوانسیون اروپایی حقوق بشر شناخته شده و دادگاه های رسیدگی کننده، حکم به اصلاح دستورالعمل های اجرایی ناظر بر ایجاد محدودیت بر اساس تابعیت ایرانی داده اند.

  غریب آبادی افزود: موضوع محدودیت ها علیه دانشجویان ایرانی در کشورهای اروپایی به بهانه های واهی اجرای تحریم ها با همکاری ستاد حقوق بشر، وزارت امور خارجه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از طریق سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) نیز در دست پیگیری است.

  وی همچنین خبر داد دبیر ستاد حقوق بشر با مقامات ذی ربط نروژی درخصوص مشکلات پیش آمده برای برخی دانشجویان ایرانی مکاتبه می کند.

  معاون دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به پیگیری های موضوع توسط وزارت امور خارجه، ابراز امیدواری کرد تا مقامات نروژی با احترام به تعهدات بین المللی خود و رعایت ملاحظات حقوق بشری، رویکردی سازنده و منطقی در حل معضل ایجاد شده اتخاذ نمایند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624330
اکنون :
79