جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59569
  تاریخ انتشار : 29 شهریور 1393 12:34
  تعداد بازدید : 748

  باشگاه خبرنگاران گزارش می‌دهد؛

  چرایی دسترسی زندانیان به تجهیزات غیرقانونی

  هر ساله در زمان برنامه ریزی بودجه، صدای اعتراض مسئولان سازمان زندان ها بلند می شود که با این بودجه در نظر گرفته شده، بسیاری از طرح ها، برنامه ها و حتی اقدامات جاری معطل می ماند، اما گویا گوش شنوایی نیست و این در حالی است که این هفته رئیس سازمان زندان ها برای رفع این مشکل به هیات دولت می رود.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران، تخلفات محکومین در داخل زندان موضوعی است که مسئولان زندان همیشه با آن روبه رو بوده اند و در آینده نیز زندانیان، مرتکب تخلفات متعددی می شوند که قطعا راه گریزی از آن نیست. 

  برخی تخلفات زندانیان در داخل زندان جنبه انضباطی دارد که مختص داخل زندان است و مسئولان، طبق آیین نامه داخلی زندانیان با متخلفان برخورد می کنند. ایجاد درگیری، اغتشاش، تخریب اموال زندان و زندانیان، اعتصاب و توهین برخی موارد از تخلفاتی است که در زندان رخ می دهد و با زندانیان متخلف، طبق قانون برخورد می شود. 

  اما برخی از تخلفات توسط زندانیان در جریان ارتباط با افراد خارج از زندان رخ می دهد و تبادل برخی متن ها، انتقال برخی وسایل و مواد مخدر شامل این تخلفات می شود. ماجرای بند 350 اوین که ابتدای سال جاری رخ داد، اتفاقی بود که پیش از آن رخ داده بود و اتفاق چند هفته قبل در زندان قزلحصار نشان داد که همچنان این اتفاقات در حال وقوع است. 

  به هر حال عاملان این تشنج در بند 350 اوین شناسایی شدند و ضمن این که با آن ها طبق آئین نامه داخلی زندان برخورد شد، پیگیری قضایی جداگانه نیز در دستور کار قرار گرفت.

  اما پرسش اصلی این است که زندانیان، مخصوصاً زندانیان امنیتی و خشن، چرا و چگونه این اندازه به تجهیزات الکترونیکی مانند تلفن همراه، تبلت و سیم کارت دسترسی آسان دارند؟ 

  نخستین پاسخی که باید درباره این سوال داد، پایین و ناکافی بودن بودجه سازمان زندان هاست که هر ساله در زمان بودجه ریزی، صدای اعتراض مسئولان سازمان زندان ها بلند می شود که با این بودجه در نظر گرفته شده، بسیاری از طرح ها، برنامه ها و حتی اقدامات جاری معطل می ماند اما گویا گوش شنوایی نیست و اساساً دلایل این مسئولان شنیدنی نیست. 

  سازمان زندان ها با وجود این که با توجه به مأموریت ها و وظایفش، سازمانی امنیتی محسوب می شود اما هنگام اختصاص بودجه، مانند سازمان های خدماتی بودجه دریافت می کند و همین موضوع، مسئولان این سازمان را برای خرید و استقرار دستگاه ها و ابزارهای کشف اینگونه وسایل و تجهیزات با مشکل روبه رو کرده است. 

  از سوی دیگر، طرح هایی مانند خروج زندان ها از محدوده شهری، اجرای طرح مراقبت الکترونیکی و مجازات جایگزین، تجهیز و بهسازی خودروهای حمل زندانی و ارتقای امنیت آن ها (در حال حاضر خودروهای حمل زندانی غالباً فرسوده، فاقد ایمنی و به صورت اجرایی هستند)، از جمله اقداماتی است که سازمان زندان ها از چندین سال گذشته در دستور کار دارد اما عمده آن ها به خاطر مشکلات مالی به صورت کامل اجرا نمی شوند. 

  تجهیز زندان های کشور به دستگاه های ایکس ری به منظور کاهش حداکثری ورود موادمخدر به زندان ها و کنترل افرادی که به زندان رفت وآمد دارند نیز یکی از این طرح هاست که متأسفانه از یک سو به دلیل اعمال تحریم ها و از سوی دیگر به دلیل کمبود منابع مالی هنوز به طور کامل حتی در زندان های کشور اجرا نشده است که اگر اجرایی می شد، ورود این گونه تجهیزات به داخل زندان را به میزان قابل توجهی کاهش می داد. 

  یکی دیگر از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، عدم صراحت قانونی درباره تعیین مجازات کسانی است که اقدام به انتقال غیرقانونی اینگونه تجهیزات به داخل زندان ها می کنند و متأسفانه بیش تر کسانی که در این بخش مرتکب تخلف شده اند (چه زندانی و چه فردی که تجهیزات را به او رسانده) با مجازات مستقل، درخور و بازدارنده مواجه نمی شوند. 

  به هر حال، با توجه به جایگاه خاص سازمان زندان ها و همچنین تلاش رسانه های ضدانقلاب برای هجمه به عملکرد نظام جمهوری اسلامی، این سازمان را به یکی از اهداف همیشگی معاندان تبدیل کرده است و همین امر نشان دهنده ضرورت نگاه ویژه به سازمان زندان ها برای ارتقای سطح کنترل، امنیت و نظارت است که می طلبد مسئولان قوه قضاییه هم در تعامل با دولت سهم این سازمان از بودجه را بالا ببرد و هم از بودجه درون سیستمی خود استفاده کند تا مشکلات پیش روی سازمان زندان ها را کاهش دهد. 

  جهانگیر: این هفته به هیات دولت می روم/ نیازمند اعتبارات ویژه هستیم

  "اصغر جهانگیر" رئیس سازمان زندان های کل کشور، در گفتگو با خبرنگار حقوقی قضایی باشگاه خبرنگاران، با اشاره به طرح ها، برنامه ها و اقدامات سازمان زندان ها در تجهیز هر چه بهتر این سازمان اظهار داشت: ما از نظر بودجه ای در مضیقه هستیم و برای عملیاتی کردن طرح ها و برنامه هایمان نیازمند اعتبارات ویژه ایم.

  وی ادامه داد: سازمان زندان ها در تلاش است تا از طریق تعاملات با مجلس شورای اسلامی و دولت به منظور ارتقای امنیت مردم جامعه اعتبارات ویژه ای را دریافت کند که طرح های معطل مانده را عملیاتی کند.

  جهانگیر با اشاره به اهمیت اجرایی شدن طرح دستبند و پابندهای الکترونیکی به منظور کاهش جمعیت کیفری گفت: در طرح دستبند و پابند الکترونیکی به دلیل اینکه بودجه کافی برای این طرح در نظر گرفته نشده بود، از شخص ریاست قوه قضاییه مبلغی را دریافت کردیم تا اعتبار اصلی در این زمینه تامین شود، اما این اعتبار کفایت نمی کند.

  رئیس سازمان زندان های کل کشور در ادامه این مطلب تاکید کرد:سازمان زندان ها، با توجه به گستردگی و حجم بالای فعالیت و برای اجرایی شدن برنامه ها و طرح های جدید، مستلزم این است که اعتباراتش تامین شود.

  وی تصریح کرد: در این هفته به هیات دولت می روم، قرار است در جلسه ای مشکلات و مسائل پیرامون زندان را مطرح کنم تا اعتبارات لازم را به ما اختصاص دهند.

  رئیس سازمان زندان های کل کشور در پایان خاطرنشان کرد: برای اجرایی شدن طرح های جدید و برنامه هایی که در دستور کار داریم، تنها اختصاص بودجه کافی نیست، بلکه این طرح ها باید به صورت پایلوت امتحان شوند که این امر آیین نامه های خاص خودش را دارد که در زمان مشخصی در این زمینه اطلاع رسانی خواهیم کرد.


  زندانیان تجهیزات غیرقانونی تخلفات محکومین تخلفات زندانیان آیین‌نامه داخلی زندانیان ‌ ایجاد درگیری اغتشاش تخریب اموال زندان و زندانیان اعتصاب توهین مواد مخدر بند 350 اوین زندان قزلحصار پیگیری قضایی ‌ زندانیان امنیتی زندانیان خشن ‌ تجهیزات الکترونیکی ‌ تلفن همراه ‌ تبلت سیم کارت مراقبت الکترونیکی مجازات جایگزین خودروهای حمل زندانی دستگاه‌ ایکس‌ری رسانه‌های ضدانقلاب ‌ هجمه به عملکرد نظام جمهوری اسلامی معاند دستبند و پابندهای الکترونیکی ‌ کاهش جمعیت کیفری اخبار حقوقی خبر حقوقی
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28624330
اکنون :
67